سوالات متداول
آیا پیش فاکتور مشمول مالیات بر ارزش افزوده میشود؟

بر اساس اعلام سازمان امور مالیاتی ، پیش فاکتورهایی که به معامله ختم نشده باشد مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمیشوند.

 ملاک محاسبه مالیات مشاغل به چه صورت میباشد؟

محاسبه مالیات مشاغل بر طبق ماده 131 ق. م. م انجام میشود.

اگر اشتباها تاریخ ‍‍‍پلمپ در دفاتر ، به جای سال مالی بعد سال مالی جاری ثبت شده باشد ، چطور میتوان دفاتر را اصلاح نمود؟ آیا از طریق اداره ثبت و دارایی امکان پذیر است؟

طبق بخشنامه 230761 تحریر دفاتر ، صراحتا بیان شده که دفاتر باید قبل از سال جاری پلمپ شوند و امکان اصلاح وجود ندارد . فقط در صورت جدید التاسیس بودن و چنانچه هیچ فعالیتی وجود نداشته باشد میتوان از تاریخ ثبت، اقدام به تهیه دفاتر نمود

افزایش مبلغ دفتری سرمایه گذاری جاری بعد از تجدید ارزیابی مشمول مالیات میشود؟

خیر ، طبق ماده 149 به درآمد تجدید ارزیابی مالیات تعلق نمیگیرد.

معاملات فصلی زمستان با تاخیر رد شده است که مشمول جریمه میباشد، آیا به این موردجریمه بخشودگی تعلق میگیرد ؟

به هر فاکتوری که در موعد قانونی ارسال نشده باشد یک درصد از مبلغ فاکتور جریمه تعلق میگیرد ، هر سال موقع رسیدگی بر اساس تصمیم امور مالیاتی ممکن است بخشودگی اعمال شود به شرطی که بدهی مالیاتی نداشته باشید و مغایرتی در سامانه معاملات فصلی وجود نداشته باشدو همه فاکتورها اعلام شده باشند

آیا شماره فاکتورهای فروش را باید در هر سال از شماره 1 شروع کرد یا میتوانند در ادامه شماره های سال قبل صادر نمایند؟

بهتر است که در ادامه سریال فاکتورهای سال قبل باشند ولی اگر بقیه سریال های چاپ شده استفاده نشده و نگهداری شوند ، مشکلی ندارد.

آیا افرادی که دارای فرزند معلول میباشند از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند بود؟

طبق ماده91 و 137 ق.م.م  در مورد معلولان و بیماران خاص و  صعب العلاج، علاوه بر هزینه های مذکور در صدر ماده 137ق.م.م  و با استناد به اسناد و مدارک معتبر ( کسر هزینه های درمانی از درآمد مشمول مالیات بیمار یا افراد تحت تکفل وی) ، هزینه مراقبت و توانبخشی آنان قابل کسر از درآمد مشمول مالیات (معلول) یا ( بیمار) یا ( شخصی که تکفل او را عهده دار است) میباشد.

با توجه به قانون جدید اجباری شدن ثبت چک ها در سامانه صیاد، دسته چک های قدیمی نزد مردم چه وضعیتی پیدا میکند؟

هنوز نه بانک مرکزی و نه بانکهای صادر کننده آنها ، دستورالعملی مبتنی بر تعویض ویا خارج کردن آن چک ها از چرخه صدور و پرداخت و پایان ارائه خدمات بانکی راجع به آنها اعلام نداشته اند و دارندگان میتوانند آنها را صادر کنند.